Podlahy

Cena podlahy je pre mnohých ľudí veľmi dôležité kritérium výberu. Odborníci však varujú, pred nekvalitnými podlahami, ktorých cena sa pohybuje okolo pár EUR za m². Obecne platí, že čím drahšia podlaha, tím by mala byť kvalitnejšia. Lacné lamely majú spravidla malú triedu záťaže, tím pádom sa rýchlejšie schodia a poničia.

Plávajúca podlaha je každá podlaha, ktorá nie je  napevno pripevnená k podkladu. Podlaha je oddelená od podkladovej plochy a zároveň od konštrukcií tvoriacich obvod podlahy, aby mala možnosť rozpínať sa – dilatovať – popri obvodových stenách. Dilatačnými špárami, ktoré sú prekryté obvodovou lištou, sa vyrovnávajú objemové rozdiely podlahy spôsobené rôznou vlhkosťou a teplotou vzduchu v miestnosti.

Plávajúce podlahy sa líšia hrúbkou lamely, kvalitou jednotlivých vrstiev, izolačnými schopnosťami a samozrejme cenou. Najväčším pozitívom plávajúcej podlahy je v podstate jej nenáročná montáž. Zvládnete ju položiť aj sami. Keď si jej cenu porovnáme napríklad s cenou dlažby, zistíme, že aj tento fakt môže celkom jasne hovoriť v prospech plávajúcej podlahy. Plávajúce podlahy sú vo väčšine vhodné na podlahové kúrenie. Pokladajú sa na akýkoľvek suchý, rovný, tvrdý a pevný povrch.

Pokiaľ viete, že kvalitnú podlahu naozaj chcete, lepené podlahy sú tie ideálne. Podlahy určené na lepenie sú podlahové dielce v rôznych veľkostiach. Sú určené k celoplošnému prilepeniu k podkladu. Lepené podlahy vynikajú odolnosťou proti opotrebovaniu, sú vhodné do všetkých miestností vrátane kúpelne, pre alergikov, všade tam kde sú domáce zvieratá, kancelárie, predajne, vzdelávacie, hracie miestnosti a pod. Lepená podlaha je lacnejšia, nízku konštrukčnú výšku, ktorú oceníte hlavne pri rekonštrukciách.
Lepené podlahy sú ideálne pre podlahové kúrenie. Nevýhoda lepených podláh je v pokládke samotnej podlahy. Vyžaduje dokonale rovný povrch, nutná kvalitná nivelizácia.